Niezbędnik rowerzysty
Licznik odwiedzin portalu
Szczawnica Centrum (ścieżka rowerowa) – Czerwony Klasztor (Słowacja) (15km) |
Szczawnica Centrum (ścieżka rowerowa) - Czerwony Klasztor (Słowacja)
Początek trasy to centrum Szczawnicy u podnóża Palenicy przy stacji dolnej kolejki. Zaczynamy w tym miejscu, gdyż to doskonały punkt orientacyjny na mapie Szczawnicy, nieopodal wypożyczalni rowerów i z bezpośrednim dostępem do ścieżki rowerowej, która po odbudowaniu po powodzi z 2009 roku prowadzi nieprzerwanie do Przełomu Dunajca i dalej na Słowację. W tym miejscu zwracamy uwagę: chętni na wycieczkę rowerową, której celem jest Słowacja (i nie tylko ci, ale najlepiej wszyscy) powinni zaopatrzyć się w kaski rowerowe – obowiązkowo. Początkowo ścieżka prowadzi wzdłuż koryta Grajcarka i jest wystarczająco szeroka, niemniej z uwagi na wzmożony ruch pieszych należy przez całą jej długość zachować szczególną ostrożność. Dojechawszy do ujścia Grajcarka do Dunajca wjeżdżamy na trasę wiodącą wzdłuż Przełomu. W sezonie od razu zwracają uwagę liczne tratwy pełne turystów płynące w dół rzeki. A my rowerem po pieninach! Początkowo ścieżka jest oddzielona od traktu pieszego, jednak już kilka kilometrów za Szczawnicą jest to jedna wspólna trasa i należy respektować na niej wzajemnie swoje prawa (mowa o pieszych i rowerzystach). Walory widokowe są niezaprzeczalne i gołym okiem widoczne. Przy słonecznej pogodzie trudno się skupić na trasie – widok gór na drugim brzegu pochłania większość uwagi. Chciałoby się zatrzymywać co chwilę i napawać się pejzażem. A miejsc widokowych nie brakuje. Trasa jest wyjątkowo malownicza. Choć po drodze niewiele atrakcji turystycznych to kontakt bezpośredni z naturą Pienin wynagradza w zupełności ten drobny niedostatek rozrywek. Ścieżka w znacznej części prowadzi poprzez płaski teren, zmienna bywa jej szerokość. Zalecamy szczególną ostrożność na zakrętach okalających wystające skały – tutaj przy braku widoczności kolejnego odcinka lepiej zwolnić. Na trasie jest jeden mocny podjazd, przed rozpoczęciem którego umieszczono znaki nakazujące rowerzystom zejście z roweru i wyprowadzenie go pod górę pieszo. I tu zalecamy stanowczo zastosowanie się do oznakowania. Jego zignorowanie może zaowocować przykrą niespodzianką w postaci mandatu. I bynajmniej nie od razu na miejscu, co może być mylące. Trasa bardzo przyjemna i relaksująca. W upalne dni osłona drzew daje oddech od słońca, rzeka zaś przyjemny chłód. Dotarłszy do Czerwonego Klasztoru można odpocząć w jednym z wielu punktów gastronomicznych smakując regionalne potrawy kuchni słowackiej lub po prostu zregenerować siły nad brzegiem Dunajca podziwiając znajdujące się niemal w zasięgu ręki Trzy Korony. Powrót można zaplanować tą samą trasą lub też przejechać na drugi brzeg Dunajca i ze Sromowców Wyżnych zrobić pętlę poprzez Hałuszową, albo wydłużyć ją zahaczając o Czorsztyn do Krościenka. Opcja druga dla bardziej wymagających i zaprawionych w górskich wyprawach. Trasa jak najbardziej godna polecenia! - długość trasy około 15 km w jedną stronę
- czas przejazdu: zależny od indywidualnego tempa i celu podróży, można tą trasę przejechać w kilka godzin jak również poświęcić na nią cały dzień, gdyż większość trasy jedziemy przez Przełom Dunajca. Kto płynął spływem, ten wie, o czym mowa.
- nawierzchnia szutrowa i asfaltowa
- trasa spokojna ale z kilkoma podjazdami, w okresie wakacyjnym panuje tutaj wzmożony ruch pieszych
- chętni na wycieczkę rowerową, której celem jest Słowacja (i nie tylko ci, ale najlepiej wszyscy) powinni zaopatrzyć się w kaski rowerowe – obowiązkowo.
- w miejscowościach przygranicznych po stronie słowackiej możemy płacić w euro i w złotówkach. UWAGA! Ze względu na ochronę przyrody oraz z uwagi na bezpieczeństwo turystów, w Pienińskim Parku Narodowym jeździmy tylko po 2 trasach: drogą pienińską do Czerwonego Klasztoru oraz drogą do Krasu Po drodze: Schronisko PTTK Orlica - zobacz stronę schroniska (kliknij) Wypożyczalnia rowerów "Pod Kolejką" - zobacz stronę Dodatkowe informacje: Droga Pienińska - Wikipedia(kliknij) Opis trasy według - mojrower.pl(kliknij)
|