Licznik odwiedzin portalu

Wizyt w miesiącu2544
Łącznie wizyt1214308

Powered by Kubik-Rubik.deDesigned by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szczawnica Centrum (ścieżka rowerowa) – Czerwony Klasztor (Słowacja) (15km)

Szczawnica Centrum (ścieżka rowerowa) - Czerwony Klasztor (Słowacja)


Początek trasy to centrum Szczawnicy u podnóża Palenicy przy stacji dolnej kolejki. Zaczynamy w tym miejscu, gdyż to doskonały punkt orientacyjny na mapie Szczawnicy, nieopodal wypożyczalni rowerów i z bezpośrednim dostępem do ścieżki rowerowej, która po odbudowaniu po powodzi z 2009 roku prowadzi nieprzerwanie do Przełomu Dunajca i dalej na Słowację. W tym miejscu zwracamy uwagę: chętni na wycieczkę rowerową, której celem jest Słowacja (i nie tylko ci, ale najlepiej wszyscy) powinni zaopatrzyć się w kaski rowerowe – obowiązkowo.

Początkowo ścieżka prowadzi wzdłuż koryta Grajcarka i jest wystarczająco szeroka, niemniej z uwagi na wzmożony ruch pieszych należy przez całą jej długość zachować szczególną ostrożność. Dojechawszy do ujścia Grajcarka do Dunajca wjeżdżamy na trasę wiodącą wzdłuż Przełomu. W sezonie od razu zwracają uwagę liczne tratwy pełne turystów płynące w dół rzeki.

A my rowerem po pieninach! Uśmiech

Początkowo ścieżka jest oddzielona od traktu pieszego, jednak już kilka kilometrów za Szczawnicą jest to jedna wspólna trasa i należy respektować na niej wzajemnie swoje prawa (mowa o pieszych i rowerzystach).

Walory widokowe są niezaprzeczalne i gołym okiem widoczne. Przy słonecznej pogodzie trudno się skupić na trasie – widok gór na drugim brzegu pochłania większość uwagi. Chciałoby się zatrzymywać co chwilę i napawać się pejzażem. A miejsc widokowych nie brakuje. Trasa jest wyjątkowo malownicza. Choć po drodze niewiele atrakcji turystycznych to kontakt bezpośredni z naturą Pienin wynagradza w zupełności ten drobny niedostatek rozrywek.

Ścieżka w znacznej części prowadzi poprzez płaski teren, zmienna bywa jej szerokość. Zalecamy szczególną ostrożność na zakrętach okalających wystające skały – tutaj przy braku widoczności kolejnego odcinka lepiej zwolnić. Na trasie jest jeden mocny podjazd, przed rozpoczęciem którego umieszczono znaki nakazujące rowerzystom zejście z roweru i wyprowadzenie go pod górę pieszo. I tu zalecamy stanowczo zastosowanie się do oznakowania. Jego zignorowanie może zaowocować przykrą niespodzianką w postaci mandatu. I bynajmniej nie od razu na miejscu, co może być mylące.

Trasa bardzo przyjemna i relaksująca. W upalne dni osłona drzew daje oddech od słońca, rzeka zaś przyjemny chłód.

Dotarłszy do Czerwonego Klasztoru można odpocząć w jednym z wielu punktów gastronomicznych smakując regionalne potrawy kuchni słowackiej lub po prostu zregenerować siły nad brzegiem Dunajca podziwiając znajdujące się niemal w zasięgu ręki Trzy Korony.

Powrót można zaplanować tą samą trasą lub też przejechać na drugi brzeg Dunajca i ze Sromowców Wyżnych zrobić pętlę poprzez Hałuszową, albo wydłużyć ją zahaczając o Czorsztyn do Krościenka. Opcja druga dla bardziej wymagających i zaprawionych w górskich wyprawach.

Trasa jak najbardziej godna polecenia!- długość trasy około 15 km w jedną stronę

- czas przejazdu: zależny od indywidualnego tempa i celu podróży, można tą trasę przejechać w kilka godzin jak również poświęcić na nią cały dzień, gdyż większość trasy jedziemy przez Przełom Dunajca. Kto płynął spływem, ten wie, o czym mowa.

- nawierzchnia szutrowa i asfaltowa

- trasa spokojna ale z kilkoma podjazdami, w okresie wakacyjnym panuje tutaj wzmożony ruch pieszych

- chętni na wycieczkę rowerową, której celem jest Słowacja (i nie tylko ci, ale najlepiej wszyscy) powinni zaopatrzyć się w kaski rowerowe – obowiązkowo.

- w miejscowościach przygranicznych po stronie słowackiej możemy płacić w euro i w złotówkach.
 
 

UWAGA!

Ze względu na ochronę przyrody oraz z uwagi na bezpieczeństwo turystów, w Pienińskim Parku Narodowym jeździmy tylko po 2 trasach: drogą pienińską do Czerwonego Klasztoru oraz drogą do KrasuPo drodze:

Schronisko PTTK Orlica - zobacz stronę schroniska (kliknij)

Wypożyczalnia rowerów "Pod Kolejką" - zobacz stronę


Zobacz galerię trasy


Zobacz mapę trasy


Dodatkowe informacje: Droga Pienińska - Wikipedia(kliknij)

Opis trasy według - mojrower.pl(kliknij)

  


 

pieniny szlaki

 

Polecamy

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU
"Pod Kolejką"
ul. Główna 7
34-460 Szczawnica
tel. 604 897 778
W ofercie wypożyczalni znajdziecie Państwo szeroki wybór rowerów:
trekingowych, górskich, dziecięcych...

Zobacz więcej(kliknij)