Niezbędnik rowerzysty
Licznik odwiedzin portalu
Dolegliwości cyklisty |
Dolegliwości rowerzysty w trakcie lub po jeździe:
łzawienie oczu, bóle pleców, skurcze mięśni, bóle kolan, ramion, rąk, pośladków Zwalczanie: Łzawienie oczu
Zaopatrz się w dobre okulary ochronne. Pomogą one uniknąć działania słońca, kurzu, wiatru, a także nieprzyjemnych spotkań z owadami. Okulary powinny szeroko osłaniać oczy po bokach. Warto mieć okulary z różnymi kolorami szkieł (dla bardziej praktycznych dostępne są wersje ze szkłami wymiennymi), które w zależności od natężenia światła znacznie podniosą komfort jazdy, a także bezpieczeństwo. Np. szkła w kolorze żółtym rozjaśnią widoczność przy znacznym zachmurzeniu.
Ból w dolnym (krzyżowym) odcinku pleców
Sprawdź czy Twój rower jest odpowiednio dobrany do twego wzrostu. Ramy mają różne rozmiary.
Kryteria doboru: dobór ramy, wysokość siodełka, długość wspornika
Wysokość siodła – noga powinna być całkowicie wyprostowana, gdy siedzimy na siodełku i opieramy swobodnie nogę na pedale, który jest w najniższym położeniu.
Długość wspornika kierownicy jest wtedy prawidłowa, gdy ustawiona odległość przodu siodła od osi rury giętej kierownicy równa się długości twego przedramienia. Dla osób z problemami z kręgosłupem zdecydowanie nie polecamy rowerów górskich, które od rowerzysty wymagają pozycji mocno pochylonej do przodu. Tym wszystkim polecamy rowery typu holenderskiego, na których jazda odbywa się w pozycji z wyprostowanymi plecami.
Skurcze mięśni
Zanim ruszysz w trasę wykonaj małą rozgrzewkę, rozciągaj mięśnie. Nie przyspieszaj gwałtownie. W czasie jazdy koniecznie uzupełniaj płyny w odstępach np. co pół godziny, najlepiej napojem izotonicznym mającym właściwości regeneracyjne, zawierającym witaminy, magnez, potas.
Ból kolan
Unikamy nisko ustawionego siodełka. Jeździmy na biegu ułatwiającym kręcenie pedałami – około 90-100 obrotów na minutę. Używajmy przerzutek. Nie bójmy się ich. Szczególnie przy podjazdach. Nie możemy na tym samym biegu jechać z góry i pod górę. Właściwie ustawiona przerzutka to nie tylko większy komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo naszych kolan. Bardzo niebezpieczna dla nich jest zarówno jazda po płaskim terenie bez obciążenia (zbyt niska przerzutka), gdyż pedały wtedy kręcą naszymi nogami a nie odwrotnie, podskakujemy na siodełku i nasze kolana wołają o pomoc. Równie niezdrowa jest też jazda pod górę ze zbyt dużym obciążeniem (przerzutka zbyt wysoka), gdyż narażamy wtedy kolana na zbyt wielkie przeciążenia, podczas których możemy nawet uszkodzić kręgosłup. Przerzutki w rowerze to nie ozdoba ani gadżet. Są po to, by z nich korzystać.
Ból ramion.
Przede wszystkim szerokość kierownicy powinna odpowiadać szerokości barków. Zbyt szeroka kierownica może utrudniać jazdę pod wiatr lub pod górkę. Duże obciążenie ramion możemy zlikwidować po zastosowaniu wyprostowanego wspornika kierownicy.
Ból lub drętwienie rąk.
W trakcie jazdy zmieniaj ułożenie i położenie rąk. Będąc w terenie zawsze używaj rękawiczek bez palców z wkładkami. Polecamy również amortyzujące uchwyty.
Ból lub drętwienie stóp
Aby uniknąć bólu lub drętwienia stóp używaj wygodnych, dopasowanych do stóp butów, które mają sztywną podeszwę.
Ból pośladków
Sprawdź czy masz odpowiednio dobrane siodełko, nie może być ono za twarde, za szerokie lub za wąskie. Siodełko powinno być ustawione równolegle do ramy, poziomo lub delikatnie pochylone do przodu. Komfort jazdy poprawią również spodnie z wkładką tzw. Pampers, lub specjalne nakładki żelowe na siodełka dostępne prawie w każdym sklepie sportowym.
|